Tańczący robot i larwy z patelni

08-10-2013

W kampusie uniwersyteckim na placu przed gmachem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej 7 czerwca odbył się IV Piknik Wiedzy i Nauki Uniwersytetu Łódzkiego.

Podobnie, jaki w latach poprzednich, liczne pokazy, eksperymenty i imprezy towarzyszące temu spotkaniu adresowane były głównie do gimnazjalistów i licealistów Łodzi i regionu. Miały one zachęcać uczniów szkół ponadpodstawowych do dalszego kształcenia i pokazać, że nauka wcale nie musi być nudna.

Z dużym zainteresowaniem młodzi ludzie oglądali, np., robota tańczącego w takt muzyki, demonstrowanego przez Krzysztofa Nurczyńskiego z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Testy różnicujące na bakterie oraz posiewy ze skórek owoców prezentowała, m.in., Aleksandra Szpiech ze Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologów, a Aleksandra Jokiel z Sekcji Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska zachwalała ? jako cenne źródło białka ? larwy owadów usmażone z przyprawami na patelni. Pokaz miał na celu przełamanie niechęci człowieka do tego rodzaju pokarmu.

Wiele atrakcji przygotowali członkowie Bronioznawczego Koła Naukowego Studentów Archeologii Szara Banderia i Studenckiego Koła Naukowego Epoki Kamienia Bifas. Przybyli na piknik mieli okazję zobaczyć, m.in., warsztat krzemieniarski, narzędzia, broń, ozdoby i naczynia ceramiczne z epoki kamienia, brązu i żelaza. Mogli też dowiedzieć się, w jaki sposób pracują archeolodzy, jak przebiegają studia archeologiczne oraz czym jest archeologia eksperymentalna. Na ich stanowisku zaprezentowano rekonstrukcje broni, uzbrojenia, odzieży, ozdób i naczyń mieszkańców Skandynawii i Słowian z okresu wczesnego średniowiecza. Przygotowano również pokazy walk w uzbrojeniu wczesnośredniowiecznym.

Z kolei członkowie Studenckiego Koła Naukowego Historyków oraz Studenckiego Koła Naukowego Mediewistów wspólnie przygotowali warsztaty. Ich tematyka obejmowała zagadnienia związane z: heraldyką, genealogią, kartografią historyczną, dyplomatyką i paleografią. Zainteresowani mogli zaprojektować własny herb, dowiedzieć się, gdzie szukać swoich przodków, wykonać projekt profesjonalnego drzewa genealogicznego. Pokazywano też, jak czytać dawne pisma, odszukiwać miasta i wsie na starych mapach.

Podczas trwania pikniku w siedzibach pięciu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego: Fizyki i Informatyki Stosowanej, Matematyki i Informatyki, Zarządzania, Biologii i Ochrony Środowiska oraz Prawa i Administracji odbyły się również atrakcyjnie poprowadzone wykłady o tematyce popularnonaukowej. Wykładów tych było o dziewięć więcej niż w roku minionym.

Nowością pikniku były dwa stoiska Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na jednym z nich dietetycy wykonywali analizę składu ciała oraz przygotowali piramidę żywieniową z prawdziwych artykułów spożywczych. Na drugim pod hasłem Zdrowy uśmiech w dwie minuty przeprowadzano przegląd jamy ustnej.

Sprzyjająca pogoda sprawiła, że można było również, m.in.: spróbować swych sił na ściance wspinaczkowej, wziąć udział w konkursach sprawnościowych, obejrzeć pokazy taneczne, a także skorzystać z gratisowego posiłku przygotowanego na grillu.

Tegoroczny piknik odwiedziło 1,7 tys. uczniów, którym towarzyszyli też ich opiekunowie i wychowawcy. Podobnie, jak i w latach minionych merytorycznie przygotowany został on przez studentów i nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego. Ciężar organizacyjny całego przedsięwzięcia spoczywał na Centrum Promocji UŁ.

S.B.