Wybitni absolwenci ze swą uczelnią

30-04-2014

Uniwersytet Łódzki rozpoczął przygotowania do uroczystych obchodów jubileuszu siedemdziesięciolecia uczelni, które odbędą się wiosną przyszłego roku. Do uczestniczenia w Komitecie Honorowym prof. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ zaprosił wybitnych absolwentów. Jego członkowie po raz pierwszy spotkali się 21 marca.

Rodzinne zdjęcie członków Komitetu Honorowego obchodów jubileuszu siedemdziesięciolecia UŁ

Fot. Anna Ziółkowska- Szewczyk

Wychodząc z założenia, że siłą uczelni jest nie tylko kadra profesorska, jakość nauczania i aktywność badawcza, ale również korzystanie z doświadczeń i czerpanie wiedzy od wychowanków, Uniwersytet Łódzki zaproponował wybitnym swym absolwentom udział w planowaniu uroczystych obchodów siedemdziesięciolecia. Do Komitetu Honorowego zaproszone zostały więc osoby, które z sukcesem realizują się w wielu dziedzinach; od biznesu, polityki i nauki, po sztukę, sport oraz media. To ludzie, którzy z jednej strony są wizytówką uczelni, a z drugiej mogą przyczyniać się do jej dalszego rozwoju, pomóc wytyczać kierunki kształcenia i badań dostosowane do potrzeb rynkowych. Władze uniwersytetu liczą, że wokół tych właśnie kwestii rozpocznie się dyskusja w nawiązaniu do przyszłorocznych obchodów jubileuszu uczelni.

W pierwszym spotkaniu Komitetu Honorowego udział wzięli: prof. Marek Belka, były premier i minister finansów oraz posłowie Parlamentu Europejskiego ? Joanna SkrzydlewskaJacek Saryusz-Wolski. Władze regionu reprezentowała wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Obecni byli przedstawiciele świata kultury i mediów Paweł Edelman, operator filmowy i prezenterka telewizyjna Bogumiła Wander-Baranowska. Obok byłego premiera środowisko naukowe reprezentował prof. Zygmunt Derewenda, specjalista w dziedzinie biologii molekularnej, wykładowca na University of Virginia. Przedstawicielką wymiaru sprawiedliwości była sędzia Anna Maria Wesołowska, a sportu Małgorzata Niemczyk, siatkarka, mistrzyni europejska.

Członkowie Komitetu Honorowego otrzymali prestiżowy tytuł Absolwent VIP, przyznawany tym wychowankom uczelni, którzy wiedzą i doświadczeniem z różnych dziedzin wspierają swą Almae Matris oraz uczestniczą w podejmowanych przez nią projektach.

Podczas spotkania rektor UŁ wraz z byłym premierem podpisali pismo do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o objęcie patronatu nad zbliżającą się rocznicą siedemdziesięciolecia uczelni.