Pamięci uczniów poległych w obronie Ojczyzny

30-11-2018

W gmachu Rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego, dawnej siedzibie Szkoły Zgromadzenia Kupców miasta Łodzi, odbyło się 8 listopada uroczyste spotkanie z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej uczniów tej szkoły poległych podczas pierwszej wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Udział w nim wzięli pracownicy i studenci, czlonkowie kierownictwa uczelni. Obecni byli przedstawiciele: Senatu RP, władz wojewódzkich i miejskich władz samorządowych.

Tablica jest repliką oryginalnej tablicy, która pierwotnie 5 października została umieszczona w ścianie budynku szkoły, w dziesiątą rocznicę wojny polsko-bolszewickiej (za dyrekcji Antoniego Idźkowskiego). Z inicjatywą jej ufundowania wystąpił, jeszcze w roku 1920, Wacław Kloss, ówczesny dyrektor szkoły kupców, który zwrócił się do Jerzego Lemana, artysty rzeźbiarza i szkolnego nauczyciela rysunku z prośbą o zaprojektowanie płyty z imionami i nazwiskami dwudziestu sześciu poległych uczniów. W rezultacie tych poczynań powstał model takiej tablicy z  płaskorzeźbą w dolnej jej części przedstawiającej wyłaniający się z lasu pododdział ułanów salutujących cmentarzysku. Górna część płyty zawierała motto następującej treści: A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec (fragment wiersza Juliusza Słowackiego Testament mój). Tablica i płaskorzeźba powstały ze spiżu. Całość została obramowana marmurem. Odlew wykonano w warszawskiej, renomowanej firmie Bracia Łopieńscy (potomkowie rodu żyją do dziś i mieszkają w stolicy).

Rozpoczyna się uroczyste spotkanie poświęcone odsłonięciu odtworzonej tablicy upamiętniającej uczniów poległych podczas pierwszej wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej

Fot. Maciej Andrzejewski

Za najodpowiedniejsze miejsce usytuowania tablicy uznano środkowe okno na pierwszy półpiętrze w głównej klatce schodowej szkolnego gmachu. Zostało ono wyjęte, a otwór zamurowano. Tablicę o wymiarach 2 x 1,20 m umieszczono w powstałej w ten sposób niszy. Odtąd 31 października każdego roku odbywał się w szkole apel poległych, a 1 listopada nabożeństwo żałobne.

Nowa tablica, zamontowana w pierwotnym miejscu, została odtworzona najdokładniej jak się tylko dało, na podstawie archiwalnej fotografii (zdjęcie oryginału, w powiększeniu, prezentowane było podczas uroczystości na sztaludze ustawionej obok repliki), przez artystów rzeźbiarzy, również warszawskich. Płaskorzeźbę wykonał Tadeusz Tchórzewski , artysta rzeźbiarz, medalier – wykładowca na Wydziale Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, zaś część literniczą Grzegorz Witek, artysta rzeźbiarz pracownik dydaktyczny stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Odlew tablicy powstał w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych GZUT Odlewnia Sp. z o.o.

Tablicę odsłania prof. Antoni Różalski, rektor UŁ

Fot. Maciej Andrzejewski

Podczas uroczystości, nawiązującej do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pod tablicą złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

x x x

Tego samego dnia, w późnych godzinach popołudniowych, na Wydziale Filologicznym, odbyła się część artystyczna wcześniejszego spotkania w rektoracie, z udziałem: Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon, pracowników Katedry Historii Polski Najnowszej Wydziału Filozoficzno- Historycznego oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Żelazny Orzeł 1914 1945 Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Tańczy Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon

Występuje Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego Kujon

Fot. archiwum Kroniki

Śpiewano tradycyjne piosenki z okresu Wielkiej Wojny, odbyły się też prezentacje ówczesnego ubioru, uzbrojenia pokazywane w realiach epoki, a  Kujon otrzymał odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej , przyznaną zespołowi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.