Witamy zagranicznych studentów

30-11-2018

Wraz z nowym rokiem akademickim zajęcia na Uniwersytecie Łodzkim rozpoczyna niemal tysiąc pięćset zagranicznych studentów. Ponad połowa spośród nich zaliczy na uczelni przynajmniej semestr, pozostali spędzą w Łodzi dziewięć miesięcy, czyli rok akademicki. Obecnie na uniwersytecie kształci się prawie dwa i pół tysiąca studentów reprezentujących blisko sto narodowości kilku kontynentów.

Powitanie zagranicznych studentów, z udziałem prof. Antoniego Różalskiego, rektora UŁ, w Auli Niebieskiej

Powitanie zagranicznych studentów, z udziałem prof. Antoniego Różalskiego, rektora UŁ, w gmachu Wydziału Prawa i Administracji

Fot. Maciej Andrzejewski

Każdego roku Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ organizuje dla cudzoziemców specjalne powitania, podczas Welcome Meeting w auli któregoś z uczelnianych obiektów. Informowani są oni wówczas, m.in., o procedurach związanych z zakwaterowaniem, przepisami obowiązującymi w uczelni oraz uzyskiwaniu niezbędnych dokumentów. Zagraniczni studenci otrzymują rownież podstawową wiedzę o mieście i sposobach poruszania się po nim. Pomocą uniwersytetowi służy każdorazowo łódzka Policja, której przedstawiciel uczula obcokrajowców na wszelkie niebezpieczeństwa i zagrożenia charakterystyczne dla dużej aglomeracji.

Rozpoczyna się międzynarodowa zabawa podczas Grilla na Rogach

Fot. Maciej Andrzejewski

W tym roku odbyły się cztery specjalne powitania; dwa 1 października, przed i po południu, w Auli Niebieskiej Wydziału Prawa i Administracji, a pozostałe kilka dni później, jako że studentów cudzoziemcow na uniwersytecie systematycznie przybywa. Najpierw witani są słuchacze partnerskich uczelni, ktorzy przybywają na Uniwersytet Łódzki na wymianę semestralną lub roczną. Ich liczba jest tak duża, że konieczne są dwa spotkania, bowiem uczelnia nie dysponuje aulą mogącą pomieścić aż dziewięćset osób. Oddzielnie podejmowani są ci obcokrajowcy, którzy zamierzają studiować w pełnym cyklu, bo przekazywane są im nieco inne informacje związane z dłuższym pobytem w Łodzi i na uczelni. Osobno z kolei witani są podejmjący studia w języku angielskim, a oddzielnie decydujący się na kształcenie po polsku. W tej ostatniej grupie przeważają obywatele Ukrainy i Białorusi, ale nie brakuje również osób z bardziej odleglych krajów, które już znają nasz język

Potrawy polskiej kuchni i pobyt na świeżym powietrzu wzbudzają apetyt i żywe zainteresowanie młodych ludzi oferowanymi daniami

Fot. Maciej Andrzejewski

Podczas omawianych tu spotkań powitalnych wykład nt. specyfiki polskiej kultury i uczelnianych procedur wygłosiła Liliana Lato , kierownik Biura Współpracy z Zagranicą UŁ, a o ewentualnych ryzykach i  pułapkach związanych z życiem w dużym mieście mówił st. asp. Adam Dembiński z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Niezależnie od oficjalnych powitań, uczelnia nie zapomina też o tradycyjnej polskiej gościnności. Zagraniczni studenci zapraszani są na tradycyjne już  Grille na Rogach , czyli wyjazdowe spotkania na terenie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego Uniwersytet Łódzkiego przy ul. Rogowskiej. Cudzoziemy mają tu okazję zintegrować się z kolegami z rożnych krajów oraz posmakować specjałów polskiej kuchni. Tym razem mogli spróbować, m.in., pierogów, zupy pomidorowej (w wersji wegańskiej) oraz gulaszu. Atmosfera spotkań (odbyły się dwa, bowiem uniwersytecki ośrodek jednotazowo może pomieścić najwyżej czterysta osób) i piękno jesiennej przyrody okolic lasu łagiewnickiego sprzyjały dobremu apetytowi.

Studenci cudzoziemcy próbują swych sił w piosenkach nawiązujących do folkloru i tradycji swych ojczystych krajów

Fot. Maciej Andrzejewski

Podczas dwudniowej zabawy na Rogach odbyły się, m.in., konkursy łączące się z tematyką łódzką i szerzej, polską. Studenci zagraniczni śpiewali też piosenki związane z tradycją i folklorem swych ojczyzn oraz prezentowali charakterystyczne dla krajów pochodzenia układy taneczne.

x x x

Nowe kraje, z których przybywają w tym roku na Uniwersytet Łódzki studenci z myślą o podejmowaniu dalszej nauki na tej uczelni to: Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Tajlandia, Filipiny, Malezja, Ekwador, Nepal, Etiopia, Egipt. Wzrosła dość znacznie grupa słuchaczy wywodzących się z Azerbejdżanu, Białorusi, Indii oraz rekordowo – z Kazachstanu. Za pośrednictwem programu Erasmus przyjeżdża na uniwersytet duża liczba Włochów; po raz pierwszy będzie ich blisko osiemdziesięcioro. Zdystansowali już Portugalczyków, ale daleko im jeszcze do Turków (230) oraz Hiszpanów (160).

Zagraniczni studenci na ogół wybierają jeden z czterech uniwersyteckich wydziałów: Ekonomiczno-Socjologiczny, Filologiczny, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Zarządzania .