Doktorat honorowy – wydarzeniem miesiąca

02-10-2015

Wręczenie dyplomu zwycięzcy w plebiscycie Łódzkie Sukcesu na wydarzenie maja 2015 odbyło się 29 czerwca w Klubie Piotrkowska 97. Kapituła plebiscytu jednogłośnie wybrała jako najważniejsze zdarzenie tego miesiąca nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego prof. Umbertowi Eco podczas obchodów siedemdziesiątej rocznicy powołania UŁ.

Profesor Włodzimierz Nykiel (czwarty z prawej) z dyplomem wyróżnienia Łódzkie Sukcesu za maj 2015

Fot.: Centrum Promocji UŁ

Dyplom wyróżnienia Łódzkie Sukcesu za maj 2015 z rąk Piotra Wesołowskiego, zastępcy redaktora naczelnego łódzkiej Gazety Wyborczej, odebrał prof. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ. Towarzyszyli mu: prof. Bogdan Gregor, prorektor; dr Rafał Majda, kanclerz uczelni; prof. Piotr Stalmaszczyk, dziekan Wydziału Filologicznego; Dariusz Koperczak, dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ. W uroczystości uczestniczyła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Plebiscyt „Łódzkie Sukcesu” to wspólne przedsięwzięcie TV TOYA, „Gazety Wyborczej” i Radia ESKA. Każdego miesiąca kapituła plebiscytu, czyli redaktorzy naczelni wspomnianych redakcji oraz Grzegorz Zieliński, właściciel Klubu „Piotrkowska 97”, typują kilka najważniejszych wydarzeń danego miesiąca w Łodzi. Następnie czytelnicy, słuchacze i widzowie głosują na, ich zdaniem, najbardziej spektakularne przedsięwzięcie. Wybrane w ten sposób wydarzenie honorowane jest mianem najważniejszego wydarzenia miesiąca. W przypadku maja tego roku członkowie kapituły nie mieli wątpliwości i jednogłośnie uznali, że to właśnie nadanie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego prof. Umbertowi Eco podczas obchodów siedemdziesiątej rocznicy powołania UŁ było takim wydarzeniem. Nie zaistniała więc potrzeba odwoływania się do propozycji czytelników i widzów.

Jak twierdzą organizatorzy plebiscytu, organizowanego już od kilkunastu lat, do tej pory jedynie cztery razy wystąpiła taka sytuacja, że kapituła ”Łódzkie Sukcesu” jednogłośnie wskazywała, na dane wydarzenie jako najważniejsze i nie ogłaszała w związku z tym publicznego głosowania.