Kto czyta książki, ten żyje podwójnie

02-10-2015

Na Uniwersytecie Łódzkim odbył się festiwal Labirynt Znaków 2015, któremu towarzyszyła spora liczba interesujących wykładów, spotkań, paneli dyskusyjnych i warsztatów. Jednym z interesujących wydarzeń współtworzących program wspomnianego festiwalu stanowił interaktywny wernisaż wystawy Umberto Eco pod nazwą #książka #literatura #biblioteka, który odbył się 24 maja w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.

Emberto Eco (pierwszy z lewej) na interaktywnym wernisażu wystawy #książka #literatura #biblioteka w BUŁ

Fot.: BUŁ

Ekspozycja skupiała się w znacznej mierze na popkulturowym aspekcie myśli Umberta Eco oraz oddawała hołd temu, co włoski badacz sam wywyższył przed laty do poziomu refleksji akademickiej. Profesor już w latach sześćdziesiątych pisał o zaprzyjaźnieniu i zintegrowaniu się społeczeństwa z kulturą popularną, odnajdywaniu w niej emancypacyjnego potencjału i wzorców postępowania, przyczyny natchnienia, a przede wszystkim emocji i uśmiechu.

– Chcieliśmy pokazać twórczość Eco w bardziej przystępnym wydaniu, aby zainteresować jak największe grono sylwetką włoskiego myśliciela. Eco już za życia stał się pomnikiem – my jednak pragniemy ten pomnik ożywić; za pomocą autorskich filmów, fotografii, instalacji, a nawet książek w wymiarze interaktywnym. To nasza interpretacja dzieła Eco, która mamy nadzieję, przypadnie widzom do gustu – powiedziała Diana Dąbrowska, autorka projektu.

Miejsce wystawy nie było przypadkowe. Biblioteka to bowiem miejsce drogie sercu i refleksji Eco, który pisze: Biblioteka broni się sama, jest niezgłębiona jak prawda, która w niej gości, zwodnicza jak kłamstwa, które są jej powierzone. Labirynt duchowy, ale i labirynt ziemski. Mógłbyś wejść do niej, a z niej nie wyjść.

Marzena Kowalska, kuratorka wystawy uzupełnia powyższą refleksję włoskiego myśliciela w sposób następujący: – W humorystycznym eseju O bibliotece Umberto Eco ukazuje różne typy bibliotek. Te przyjazne czytelnikowi i te, które traktują przybysza jak intruza. Nawiązując do wizji biblioteki u Jorge Luisa Borgesa, autor snuje rozważania na temat tego, czym jest i czym powinna być. Mamy nadzieję, że nasza biblioteka spełnia wysokie wymagania profesora Eco.

Dodajmy, że wybitny pisarz głosi: kto czyta książki, ten żyje podwójnie. I to jest również jego własny przepis na długowieczność.

Ekspozycja czynna była dwa miesiące.