Aula imienia profesora Stanisława Liszewskiego

07-06-2017

Nowej auli Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego nadano imię prof. Stanisława Liszewskiego (1940-2016). Na tablicy, uroczyście odsłoniętej z tej okazji 20 kwietnia, wyryto, m.in.: …GEOGRAF, twórca łódzkich szkół naukowych geografii miast i geografii turyzmu, Dyrektor Instytutu Geografii Miast i Turyzmu, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Nauczyciel i Wielki Przyjaciel Młodzieży.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy towarzyszyło specjalnej sesji dedykowanej postaci zmarłego rok temu uczonego. Jej uczestnicy podkreślali zaangażowanie i odpowiedzialność uczonego na każdym stanowisku i funkcji, które sprawował.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej; na zdjęciu od prawej: Alicja Liszewska, wdowa po prof. Stanisławie Liszewskim; prof. Antoni Różalski, rektor UŁ; prof. Bogdan Włodarczyk, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych

Fot. Maciej Andrzejewski

– Profesor Liszewski przez całe życie był dumny, że może się nazywać geografem. Był wyjątkowym naukowcem, społecznikiem, obywatelem Łodzi, której poświęcił całe swoje życie zawodowe – wspominał byłego rektora UŁ prof. Bogdan Włodarczyk, dziekan Wydziału Nauk Geograficznych.

Uwielbiał profesor studentów i pracę z nimi. Dosłownie do ostatnich chwil swojego życia. Może nie jest o tym ogólnie wiadomo, ale przecież na trzy dni przed śmiercią profesor poprowadził swoje ostatnie seminarium magisterskie – powiedział prof. Antoni Różalski, rektor UŁ.

W nowej auli Wydziału Nauk Geograficznych obraduje sesja dedykowana pamięci prof. Stanisława Liszewskiego

Fot. Maciej Andrzejewski

Otwarta została też wystawa posterów ze zdjęciami bohatera sesji z różnych okresów jego życia i pracy oraz wydawnictw poświęconych wszechstronnemu i bogatemu dorobkowi zmarłego profesora. Ekspozycja będzie prezentowana w okresie najbliższych tygodni.

x x x

Wydział Nauk Geograficznych UŁ ma nową aulę od 17 lutego. To właśnie prof. Stanisław Liszewski był inicjatorem tej inwestycji. Przypomnijmy, iż aula usytuowana u zbiegu ulic Kopcińskiego i Narutowicza ma ponad sześćset metrów kwadratowych i może pomieścić trzysta osób. Przylega do gmachu Collegium Geographicum . Została zaprojektowana w formie amfiteatru greckiego tak, aby jak najlepiej wykorzystać dźwięk i światło naturalne. Jest wyposażona w nowoczesne urządzenia multimedialne i specjalny system wentylacyjny. Jej budowę rozpoczęto w kwietniu minionego roku. Realizacja inwestycji trwała jedenaście miesięcy i kosztowała prawie pięć milionów złotych.

O nadaniu nowej auli imienia Profesora Stanisława Liszewskiego Rada Wydziału Nauk Geograficznych zadecydowała przez aklamację.