Studenci Państwa Środka w Łodzi

25-09-2017

Blisko stu osiemdziesięciu studentów uczelni Państwa Środka bierze udział w organizowanej po raz pierwszy przez Uniwersytet Łódzki Szkole Letniej dla Chin. Hasło letniego kursu przygotowanego przez Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ to  Understanding Poland: Economy, Society and Science . Zajęcia dla chińskich studentów zostały zainaugurowane 17 lipca w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. Potrwają do 28 lipca.

Na Uniwersytet Łódzki przybyli studenci i ich opiekunowie z kilku liczących się chińskich uczelni, m.in., Sichuan University, Jinan University, Guilin University of Technology, Nankai University, Shanghai University. Przygotowano dla nich zajęcia z wiedzy o Polsce oraz do wyboru: z ekonomii, ekohydrologii i informatyki. Młodzi Chińczycy poznają także bliżej nasz kraj, region i Łódź podczas wycieczek i spotkań.

– Coraz więcej słuchaczy z Chin kształci się na naszej uczelni. W ubiegłym roku, na różnych studiach, było ich łącznie stu siedemdziesięciu. W tym roku spodziewamy się jeszcze większej liczby słuchaczy z Państwa Środka. Nasi studenci także coraz liczniej wyjeżdżają na tamtejsze uczelnie – powiedział prof. Antoni Różalski , rektor UŁ

Studenci uczelni Państwa Środka podczas inauguracji Szkoły Letniej dla Chin na Uniwersytecie Łódzkim

Fot. Maciej Andrzejewski

– Program organizowanej przez nas szkoły wpisuje się w aktualne relacje polsko-chińskie. Chińczyków bardzo interesują zagadnienia związane z naszą transformacją gospodarczą. Ekohydrologia to ważna dziedzina dbania o środowisko, na czym Chińczykom coraz bardziej zależy, a naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego mają ogromne doświadczenia w tym zakresie. Mamy nadzieję, że ta szkoła letnia będzie stanowić ważny obszar na mapie obecnej i przyszłej współpracy Polski i Chin – dodał prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.

Młodzi Chińczycy wysłuchali też jego wykładu dotyczącego roli UŁ w stosunkach polsko-chińskich oraz wzięli udział w praktycznym warsztacie nauki podstawowych zwrotów w języku polskim, który poprowadzili dr Marta Ułańska i Sławomir Rudziński ze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego.

Szkoła Letnia dla Chin 2017 otrzymała wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, który podczas jej inauguracji reprezentował Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Podobnego wsparcia udzieliła Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Obecny był prof. Paweł Starosta, prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i zagranicznej.

T.B.