Poznają język i polską kulturę

29-11-2017

Czwarty raz z rzędu Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego wygrało konkurs na poprowadzenie Letniej Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego .

Zawitało do Łodzi czterdziestu czterech słuchaczy z jedenastu krajów różnych regionów świata. Znaleźli się wśród nich obywatele: Rosji, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Turcji i Tajwanu, którzy codziennie przez trzy tygodnie uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach.

Poza lektoratem z języka polskiego słuchacze mieli wykłady poświęcone literaturze polskiej, językoznawstwu oraz wiedzy o Polsce. Dodatkową atrakcją były liczne wycieczki i spacery służące poznaniu Łodzi i okolic. W tym roku uczestnicy szkoły letniej odwiedzili Nieborów, Arkadię, Dom Papiernika w Łodzi i Pałac Herbsta. Dzięki tak różnorodnemu programowi, poza językiem polskim, poznali elementy polskiej i łódzkiej kultury oraz historii.

Letnia Szkoła Języka Polskiego i Kultury Polskiej to tylko część letniej aktywności Studium Języka Polskiego UŁ. Od wielu lat organizuje ono sierpniowe kursy języka polskiego, na które samo prowadzi rekrutację. W tym roku na takie zajęcia zgłosiło się dwadzieścia osób z kilku krajów świata, m.in., z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch i Hiszpanii. Trwały one cztery tygodnie.

x x x

Warto przypomnieć, iż od  roku 1952 Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ uczy obcokrajowców języka polskiego, przygotowuje ich do studiów w Polsce i zapoznaje z kulturą kraju.