Spotkanie z Krajem Kwitnącej Wiśni

11-07-2018

Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyły się w dniach 21-22 kwietnia kolejne, XII Dni Japońskie. Miały one na celu, podobnie jak i poprzednie, promocję kultury japońskiej oraz współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Japonią, a przede wszystkim programów wymiany międzynarodowej studentów.

Tamiec jiutamai w wykonaniu Hany Umedy

Fot. Yakumo-goto

Zainaugurował je pokaz specjalny tańca jiutamai w wykonaniu Hany Umedy, jedynej w Polsce nauczycielki nihon buyo, i z jej prelekcją, odkrywającą sekrety tego rodzaju japońskiej sztuki.

Uczestnicy spotkania powitani zostali przez prof. Rafała Materę, dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ; Emi Horiuchi-Moritę, dyrektora Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce i prof. Jolantę Młodawską-Bronowską, prezes łódzkiego Klubu Yakumo-goto.

Tegoroczne Dni Japońskie stworzyły znakomitą okazję, m.in., do posłuchania muzyki Kraju Wschodzącego Słońca wykonywanej na tamtejszych tradycyjnych instrumentach podczas koncertu Waon – dźwięki Japonii, podziwiania pokazu sztuk walki katori, wzięcia udziału w warsztatach kaligrafii oraz mangi, czyli sztuki japońskiego komiksu. Interesujące kulisy powstawania filmu Piłsudski Bronisław – zesłaniec, etnograf, bohater ujawnił jego reżyser Waldemar Czechowski.

Waon – dźwięki Japonii, koncert na tradycyjnych instrumentach muzycznych Kraju Kwitnącej Wiśni

Fot. Takumo-goto

Łódzkim spotkaniom z Krajem Kwitnącej Wiśni towarzyszyły wystawy: Teraz Japonia! – prezentująca sztukę współczesną z kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha; Bonsai – miniaturowe drzewka, eksponowane przez Dariusza Zająca z Łódzkiej Grupy Bonsai; Lalki kokeshi w grafice Kazimiery Jadwigi Kowalskiej z łódzkiego Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy.

Dodatkową atrakcją Dni… była też okazja do skosztowania specjałów tradycyjnej kuchni japońskiej. Słowem, w zależności od upodobań, podczas dwudniowej imprezy każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego, dla ciała i dla ducha.

Tak, jak i w latach minionych, spotkania z Japonią zorganizowały Klub Yakumo-goto i Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ. Całe przedsięwzięcie objęte zostało patronatem Ambasady Japonii w Polsce oraz prezydent Łodzi.