Oferta dla Argentyny i Urugwaju

02-07-2014

Delegacja Uniwersytetu Łódzkiego przebywała ostatnio z sześciodniową wizytą w Argentynie i Urugwaju. Jej członkowie 17 marca wzięli udział w otwarciu Szkoły Letniej w Państwowym Uniwersytecie Centralnym Prowincji Buenes Aires (Central UNICEN) w stolicy kraju. W uroczystości uczestniczyli pracownicy i studenci Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ oraz reprezentacja Uniwersytetu w Padwie. Uczelnie, polska i włoska, biorą udział we wspomnianej wcześniej szkole letniej.

zdjęcie do artykułu

Wejście główne do Biblioteki Central UNICEN w Buenes Aires

Fot.: Central UNICEN

Następnie z delegacją UŁ spotkał się Omar Losardo, wicerektor Central UNICEN. Podczas tego spotkania podpisana został umowa ramowa dotycząca współpracy między obydwoma uniwersytetami, głównie w zakresie nauk ekonomicznych. Zawarto także porozumienie z Wydziałem Nauk Humanistycznych Central UNICEN.

Przedstawiciele UŁ rozmawiali w Buenes Aires również z dyrektorami rad wyższych szkół publicznych oraz prywatnych w Argentynie. Uzgodniono, że informacja o Uniwersytecie Łódzkim będzie przesłana do wszystkich uczelni tego kraju. Gospodarze spotkania zainteresowani byli przede wszystkim ofertą studiów magisterskich i doktoranckich na UŁ, a także wymianą wykładowców i studentów oraz wspólnymi badaniami naukowymi.

Ponadto delegacja łódzka spotkała się z władzami jednej z tamtejszych wiodących prywatnych uczelni – Argentyńskim Uniwersytetem Przedsiębiorczości, który jest znany z bardzo dobrej współpracy z firmami w zakresie studenckich praktyk i staży. Przyjęta została również przez Jacka Bazańskiego, ambasadora RP w Argentynie, który poinformował łodzian o tamtejszej Polonii, której liczna społeczność pragnie wysyłać swe dzieci na studia do kraju przodków. Wiele z nich otrzymało już nawet polskie obywatelstwo.

Już w Urugwaju, 21 i 22 marca, delegacja UŁ, uczestniczyła w rozmowach ze wszystkim uniwersytetami tego państwa. Ich efektem było podpisanie umowy ramowej z Uniwersytetem Republiki w Montevideo, największym uniwersytetem kraju. Duże i realne nadzieje pokładane są na nawiązanie współpracy z tą uczelnią w następujących dziedzinach: ekonomia, zarządzanie i prawo. Zainteresowanie ofertą UŁ wyraziły również prywatne uniwersytety stolicy Urugwaju; na przykład Uniwersytet Montevideo (w dziedzinie nauk ekonomicznych plasujący się w pierwszej setce uczelni świata), uczelnia o charakterze katolickim, liczy na wymianę wykładowców. Z kolei Uniwersytet ORT spodziewa się wymiany studentów i wspólnych badań naukowych.

zdjęcie do artykułu

Jeden z gmachów Uniwersytetu ORT w Montevideo

Fot.: ORT

Tuż po powrocie uniwersyteckiej delegacji do Łodzi, z dziennikarzami spotkali się prof. Zofia Wysokińska, prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą i prof. Janusz Świerkocki, prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Podczas konferencji prasowej 28 marca poinformowali m.in., iż oferta studiów magisterskich i doktoranckich prowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno w Argentynie, jak i w Urugwaju. W obydwu krajach realizowane są bowiem głównie studia licencjackie, a studia drugiego i trzeciego stopnia nie dość, że nie zapewniają minimalnej choćby liczby miejsc dla wszystkich chętnych, to w dodatku są jeszcze płatne.

Jest też spore zainteresowanie nauką polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ. Chodzi tu przede wszystkim o osoby o polskich korzeniach. Mieszkańców Ameryki Południowej zaciekawia również sama Łódź, miasto prezentowane jako wielokulturowe, o długich tradycjach w dziedzinie kinematografii, ale również gospodarz jednego z największych w Europie festiwalu tanga latynoamerykańskiego – Łódź Tango Salon Festiwal.

Reasumując, UŁ liczy na wymianę studentów i profesorów oraz na współpracę naukową w wielu dziedzinach z uczelniami Argentyny i  Paragwaju. Łódzka delegacja zachęcała te szkoły do wymiany studentów i wykładowców korzystając m.in. z możliwości, jakie stwarza program Ersamus Mundus. Przewiduje się, że już w przyszłym roku akademickim przybędzie do Łodzi około stu studentów z tych krajów, a Uniwersytet Łódzki przyczyni się do promocji wzajemnych relacji z nimi. Atutem, co podkreślano podczas konferencji prasowej, mogą być także studia w języku angielskim oferowane przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ.

Warto też dodać, iż na zakończenie pobytu łodzian w Paragwaju, w tamtejszej największej i prestiżowej gazecie El Pais ukazał się artykuł, ze zdjęciem Piotrkowskiej, poświęcony łódzkiej delegacji. Znalazły się w nim m.in. informacje o Łodzi, UŁ i szkole filmowej. W tym kontekście pojawiły się nazwiska Polańskiego i Kieślowskiego. Nawiązano też do łódzkiego festiwalu tanga latynoamerykańskiego.

S.B.