Po raz pierwszy na Pikniku Naukowym

31-05-2016

Do tegorocznej edycji Pikniku Naukowego na rynku Manufaktury, towarzyszącego XVI Festiwalowi Nauki, Techniki i Sztuki, włączyło się Przedszkole Uniwersytetu Łódzkiego. Po raz pierwszy uczestniczyło ono w tego rodzaju przedsięwzięciu.

W warsztatach, przygotowanych i zorganizowanych przez Katedrę Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UŁ oraz kadrę przedszkola, uczestniczyły całe rodziny licznie odwiedzające 24 kwietnia Manufakturę

Fot.: Joanna Sosnowska

W warsztatach, przygotowanych i zorganizowanych przez Katedrę Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UŁ oraz kadrę przedszkola, brały udział całe rodziny licznie odwiedzające 24 kwietnia Manufakturę. Przybyłym na Piknik Naukowy uczestnikom małymdużym, nauczyciele przedszkola oferowali mnóstwo propozycji wspólnego spędzenia wolnego czasu. Warsztaty nawiązywały do specyfiki pracy uniwersyteckiej placówki (profil Montessori) i przebiegały najmłodszym w ciekawym świecie zabawy i nauki pod hasłem: Pomóż mi, abym zrobił to sam. Dotyczyły obszaru edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a konkretnie aktywności: z elementami zabaw badawczych; rozwijających zmysł słuchu, smaku, dotyku, wzroku (z wykorzystaniem montessoriańskiego materiału rozwojowego); plastycznej (działania w obszarze linii, plamy, barwy).

Dzieci, odwiedzające przedszkolne stoisko, bardzo chętnie wykonywały takie eksperymenty jak: Lampa lawowa, Wybuch wulkanu, Nadmuchiwanie balonu (z użyciem kwasku cytrynowego i sody). Ponadto badały właściwości kuleczek hydrożelowych i piasku kinetycznego, który okazał się ogromną atrakcją naszych warsztatów; przy stoisku ustawiały się cale kolejki. Dużym zainteresowaniem cieszył się również kącik z zabawami plastycznymi. Można w nim było ulepić z masy solnej kolorową babeczkę i udekorować ją lukrem. Takie babeczki wyglądały przepysznie! Ponadto, można było wykonać kolorowe bransoletki i naszyjniki z makaronu. Chętne dzieci, wraz z rodzicami, malowały farbami i specjalnymi wałeczkami łąkę na szarym papierze.

Dzieci badały, m.in., właściwości kuleczek hydrożelowych

Fot.: Joanna Sosnowska

Aktywność rozwijająca zmysł słuchu, smaku, dotyku oraz wzroku obejmowała ćwiczenia z montessoriańskim materiałem rozwojowym. I tak, na odważnych czekały, m.in., puszki smakowe (na rozróżnianie smaków: słonego, słodkiego, kwaśnego, gorzkiego); puszki zapachowe, w których umieszczone były przyprawy; szorstkie tabliczki, cylindry do osadzania; tabliczki termiczne i kolorowe. Odwiedzający mogli jednocześnie podziwiać prace plastyczne wszystkich maluchów z Przedszkola UŁ, które powstały w tym roku szkolnym.

Dla dzieci, które wzięły udział w warsztatach przewidziano mnóstwo ciekawych nagród, m.in.: zabawki bańki mydlane, koszulki, długopisy i magnesy na lodówkę.

Joanna Sosnowska