Rola dyplomacji w stosunkach międzynarodowych

31-05-2016

Doktor Tomasz Orłowski, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, wygłosił 25 kwietnia w Pałacu Biedermanna wykład ekspercki nt. Rola dyplomacji w stosunkach międzynarodowych na początku XXI wieku. Cykl wykładów eksperckich jest organizowany cyklicznie w programie Uniwersytetu Łódzkiego Absolwent VIP.

Doktor Tomasz Orłowski wygłasza wykład ekspercki w Pałacu Biedermanna

Fot.: CP UŁ

Dzięki temu programowi Uniwersytet Łódzki nawiązuje współpracę ze znanymi osobistościami ze świata nauki, sztuki, polityki i biznesu, które ukończyły studia na UŁ. Jednym z elementów programu są właśnie wykłady eksperckie, podczas których podejmowane są tematy oraz debaty związane, m.in., z rozwojem uczelni w kontekście zmian gospodarczych i geopolitycznych na świecie.

Tomasz Orłowski ukończył archeologię na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia doktorskie DEA w zakresie cywilizacji średniowiecznej na Uniwersytecie Poitiers. Pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2014). Był ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP we Francji i Księstwie Monako (od roku 2007). W latach 2005–2007 sprawował funkcję zastępcy dyrektora, a następnie dyrektora protokołu dyplomatycznego. Ambasadorem tytularnym jest od roku 2005. Od 2004 do 2005 r. był zastępcą dyrektora Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych. W latach 2001–2004 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Od roku 1996 przez kolejne pięć lat był ministrem pełnomocnym w Ambasadzie RP w Rzymie, a wcześniej przez trzy lata zastępcą dyrektora Departamentu Europa I, a następnie Departamentu Europa-Zachód. W latach 1990–1996 pracował jako radca w Ambasadzie RP w Paryżu.