Uniwersytet wraz miastem zachęcają do studiowania

02-12-2016

W I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, Urząd Miasta Łodzi we  współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Medycznym, rozpoczęły 6 października akcję zachęcającą uczniów szkół ponadgimnazjalnych do studiowania w Łodzi.

Celem projektu jest zachęcenie do studiowania w Łodzi: w trakcie każdego z dziewięciu wyjazdów łódzcy studenci zrealizują dla uczniów wizytowanych szkół warsztaty, które w ciekawy i niesztampowy sposób przybliżą elementy związane ze studiowaniem, realizacją pasji studentów w ramach działalności w kołach naukowych i organizacjach studenckich, informacje o życiu i studiowaniu w Łodzi, a także o perspektywach rozwoju i zatrudnienia w mieście. Adresatami działań są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, czyli przyszli maturzyści, którzy stoją przed decyzją dotyczącą wyboru miejsca studiowania. Uniwersytet Łódzki przygotował dla nich szerokie spektrum warsztatów zachęcających do studiowania na naszej uczelni.

Spotkanie w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika; głos zabiera prof. Sławomir Cieślak, prorektor UŁ ds. kształcenia

Fot. CP UŁ

Uczestnicząca w oficjalnym otwarciu kampanii w I LO Hanna Zdanowska , prezydent Łodzi powiedziała, m.in.: – Chcę was zachęcić, abyście karierę zawodową, naukową oraz swoją przyszłość związali właśnie z Łodzią. Nasze uczelnie znajdują się w czołówce uniwersytetów polskich, znajdziecie tutaj kierunki dla siebie. Jako łodzianka robię wszystko, aby zmienić dla was Łódź, bo to wy w przyszłości przejmiecie stery tego miasta.

Reprezentujący Uniwersytet Łódzki prof. Sławomir Cieślak , prorektor ds. kształcenia zwrócił uwagę na bogatą i różnorodną propozycję studiów na UŁ: – W trakcie kampanii uczelnia nasza zaprezentuje spotkania z kołami naukowymi, które przedstawią bogactwo naszej oferty. Mamy ponad osiemdziesiąt kierunków studiów, których programy analizowane są na bieżąco pod kątem przydatności na rynku pracy. Wiele z nich cieszy się dużym powodzeniem, wystarczy wymienić prawo na Wydziale Prawa i Administracji, którego absolwenci zajmują pierwsze miejsce pod względem zdawalności do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, czy studia na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej.

Warsztaty dla licealistów inicjujące akcję w I LO w Łodzi poprowadziło Dziennikarskie Koło Naukowe na Wydziale Filologicznym UŁ. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się od starszych kolegów, czym są fachowe pojęcia z dziennikarskiego języka takie, jak: belka, wizytówka, setka czy ogon (zejściówka), ale sami też nagrywali i montowali materiał radiowy.

W spotkaniu w I LO uczestniczyli prof. Janusz Piekarski , prodziekan ds. nauki Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i dr Rafał Ledzion z Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej.

Akcja Studiuj w Łodzi trwała od 6 do 31 października. Reprezentanci Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzili osiemnaście szkół ponadgimnazjalnych w jedenastu miastach (Piotrków Trybunalski, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Bełchatów, Włocławek, Łowicz, Tomaszów Mazowiecki, Sieradz, Zduńska Wola, Kielce i Łódź) proponując warsztaty kół naukowych, dostosowane do indywidualnych potrzeb szkoły.