Święto oświaty i szkolnictwa wyższego

02-12-2016

Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, zwołane z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odbyło się 14 października w Auli im. prof. Wacława Szuberta.

Rozpoczyna się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Łódzkiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Fot. CP UŁ

Otwierając je prof. Antoni Różalski , rektor UŁ, powiedział, m.in.: – Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia on powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni (…). Tradycyjnie na Uniwersytecie Łódzkim (…) głównym akcentem tego dnia jest wręczenie wyróżniającym się pracownikom odznaczeń państwowych i resortowych oraz nagród rektora za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i w pracy organizacyjnej (…). …proszę wszystkich pracowników Uniwersytetu Łódzkiego o przyjęcie serdecznych podziękowań za wielkie zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży akademickiej, a także młodszych, uczęszczających do przedszkola i uczących się w wspomnianych szkołach oraz za udział we wszystkich inicjatywach edukacyjnych, w których uczelnia uczestniczy. Proszę przyjąć serdeczne życzenia dalszych sukcesów na tym polu działalności. Życzę też wszystkim wielu sukcesów w pracy naukowej i działalności organizacyjnej. Wszystkim osobom, które dzisiaj otrzymają odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody za osiągnięcia badawcze, dydaktyczne i organizacyjne lub za całokształt działalności na uczelni serdecznie gratuluję i proszę też o przyjęcie serdecznych i ciepłych życzeń dalszych sukcesów w pracy dla uniwersytetu, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności życiu osobistym (pełny tekst wystąpienia na następnej kolumnie).

Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe. Złote Krzyże Zasługi otrzymali: prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak i prof. dr hab. Ewa Walińska; Medalami Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi za Długoletnią Służbę uhonorowano pięćdziesiąt dwie osoby (listy w dalszej części numeru).

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: dr hab. Marek Barwiński, dr Arkadiusz Kaźmierczak, dr Sławomir Kobojek , dr Aneta Rogalska-Marasińska , dr Piotr Olkusz , dr Marzena Papiernik-Wojdera , dr Błażej Rychlik , prof. nadzw. dr hab. Dorota Samborska-Kukuć, prof. dr hab. Mirosław Soszyński , prof. nadzw. dr hab. Ewa Świerczewska-Gładysz .

Profesor Krzysztof Fortuniak otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi z rąk Karola Młynarczyka, wicewojewody łódzkiego; obok prof. Ewa Walińska, uhonorowana już tym samym odznaczeniem państwowym

Fot. CP UŁ

Medale UŁ w służbie społeczeństwu i nauce oraz Złote Odznaki Uniwersytetu Łódzkiego wręczono pięćdziesięciu czterem osobom (listy na dalszych kolumnach pisma).

Medal Universitas Lodzensis Alumno Laude Dignissimo (przyznawany za wybitną działalność studencką i doktorancką na rzecz i dla dobra Uniwersytetu Łódzkiego) wręczono: mgr. Tomaszowi Łachowskiemu, mgr. Aleksandrowi Strzelczykowi i mgr Annie Wróblewskej.

Z inicjatywy prof. Stanisława Liszewskiego, wówczas rektora UŁ, ustanowione zostały nagrody w  cyklicznym Konkursie na Najlepszy Podręcznik Akademicki. W tym roku zostały przyznane dwie takie nagrody: I dla zespołu z Wydziału Zarządzania w składzie: prof. nadzw. dr hab. Radosław Ignatowski , prof. nadzw. dr hab. Przemysław Kabalski, dr hab. Mikołaj Turzyński, dr Przemysław Czajor, dr Maciej Frendzel, dr Jacek Kalinowski, dr Michał Wiatr – za podręcznik pt. Zawansowana rachunkowość finansowa. Problemy i zadania pod red. Radosława Ignatowskiego, Wydawnictwo Centrum Controllingu i Analiz Ekonomicznych Sp. z o.o., Łódź 2015, ss. 409; II nagrodę otrzymał zespół z Wydziału Filologicznego w składzie: prof. dr hab. Łukasz Bogucki, prof. nadzw. dr hab. Stanisław Goźdź-Roszkowski , prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz, dr Mikołaj Deckert, dr Paulina Pietrzak, dr hab. Jacek Waliński, mgr Janusz Wróblewski, prof. dr hab. Barbara Lewandowska-Tomaszczyk (spoza UŁ), mgr Jerzy Tomaszczyk (spoza UŁ), dr Adam Bednarek (spoza UŁ), dr hab. Łukasz Grabowski (spoza UŁ), dr Wioleta Karwacka (spoza UŁ) – za podręcznik Ways to Translation , Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź- Kraków 2015, ss. 370.

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę dekorowany jest prof. Piotr Stalmaszczyk

Fot. CP UŁ

Ponadto rektor UŁ przyznał nagrody indywidualne i zespołowe (sześć zespołów) za osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne w roku 2015. Otrzymało je łącznie 139 osób. Indywidualne i zespołowe (27 zespołów) nagrody rektorskie za osiągnięcia naukowo-badawcze w roku minionym wręczono 217 nauczycielom akademickim. Przyznano również nagrody 607 pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi.

Życzenia i gratulacje nagrodzonym i wyróżnionym pracownikom uczelni w imieniu władz miasta i regionu złożyli Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki oraz Krzysztof Piątkowski , wiceprezydent Łodzi. Obecna była Małgorzata Niewiadomska-Cudak , wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi. W ławach zaproszonych gości zasiedli też parlamentarzyści ziemi łódzkiej.

S.B.