Z całego świata na Uniwersytet Łódzki

02-12-2016

W Auli Zielonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego 8 i 9 października (sobota i niedziela) odbyły się spotkania powitalne inaugurujące nowy rok akademicki dla studentów zagranicznych.

Uroczystość powitania studentów zagranicznych z programów wymiany semestralnej lub rocznej, którzy będą studiować na Uniwersytecie Łódzkim

Fot. CP UŁ

W sobotę słuchaczy przyjętych na studia w języku polskim – pochodzących głównie z Ukrainy i Białorusi oraz Jemenu, Kazachstanu, Rosji, Mongolii, Korei Południowej, Zimbabwe, Kongo, Angoli – w imieniu władz uczelni powitał prof. Tomasz Cieślak , prorektor UŁ ds. studenckich. Natomiast w niedzielę powitani zostali obcokrajowy, którzy będę kształcić się w języku angielskim, a wywodzący się z Chin, Turcji, Ukrainy, Indii, Brazylii, Zimbabwe, Bangladeszu, Maroka, Włoch, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Wietnamu, Somalii.

Sobotnie i niedzielne uroczystości powitalne zagraniczni studenci zakończyli spotkaniami przy grillu, na które zostali zaproszeni do Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rogowskiej. Przygotowano tam dla nich licznie atrakcje, m.in., konkursy, gry i zabawy. Była też okazja do wspólnych zdjęć z nowo poznanymi kolegami. W sobotnim spotkaniu przy grillu uczestniczył prof. Paweł Starosta, prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i międzynarodowej.

Z zagranicznymi studentami, bawiącymi się w sobotę przy grillu na terenie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rogowskiej, spotkał się prof. Paweł Starosta, prorektor UŁ ds. współpracy krajowej i międzynarodowej; na zdjęciu drugi z lewej

Fot. CP UŁ

Wcześniej, bo 3 października, w Auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji powitano studentów zagranicznych z programów wymiany semestralnej lub rocznej, którzy będą studiować na Uniwersytecie Łódzkim.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników sobotniego spotkania przy grillu dla zagranicznych studentów, sądząc po minach, wyraźnie zadowolonych z pobytu w uniwersyteckim centrum.

Fot. CP UŁ

W spotkaniu wzięło udział około siedmiuset młodych ludzi z całego świata. W imieniu uczelni powitali ich dr Maciej Turała , prodziekan Wydziału Zarządzania oraz Liliana Lato , kierownik Biura Współpracy z Zagranicą. Słuchaczy spoza naszego kraju zapoznano z programem studiów na Uniwersytecie Łódzkim, przekazano podstawowe informacje, które będą im przydatne podczas nauki na uniwersytecie. O zasadach bezpiecznego pobytu w Polsce i mieście ich studiów poinformował cudzoziemców asp. Adam Dembiński z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Obcokrajowców z roku na rok na UŁ przybywa. W roku akademickim 2012/2013 było ich 691 a w minionym już 1741 .

x x x

Jak się dowiadujemy uczelnia liczy, że obecnie łącznie ponad dwa tysiące słuchaczy zagranicznych będzie studiować na Uniwersytecie Łódzkim po polsku bądź po angielsku na podstawie wymiany rocznej lub semestralnej czy też korzystając z programu Erasmus+ i innych. Najwięcej studentów cudzoziemców pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu i Chin oraz z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, ale są też słuchacze z Hondurasu, Chile, Meksyku. Zagraniczni studenci Uniwersytetu Łódzkiego reprezentują około dziewięćdziesiąt narodowości .

Oprac. (sb)